CMYK

W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się modelem RGB służącym do wyświetlania kolorów na ekranach. Tym razem zajmiemy się drukiem. Każdy grafik powie Wam, że w druku króluje…

…CMYK

W odróżnieniu od RGB cztery litery. Można wysnuć wniosek, że będą tu cztery kolory zamiast trzech. Owszem. CMYK jest zestawem czterech podstawowych farb drukarskich powszechnie używanych w druku wielobarwnym. Nazwa pochodzi od nazw tych farb: C jak cyan (cyjan), M jak magenta (madżenta), Y jak yellow (żółty) i K od słowa key (key color) czyli kolor czarny.

cmyk

W CMYKu jest odwrotnie niż w RGB, choć zasada z nasyceniem poszczególnych kolorów funkcjonuje również w tym systemie. Drukować można na różnych podłożach, ale my skupimy się na białym papierze. Kiedy taki papier jest niezadrukowany, oznacza to, że farba na nim nie została położona, czyli każda ze składowych CMYK ma zerowe nasycenie (przeciwnie niż w RGB, gdzie, aby uzyskać biel, wszystkie składowe muszą mieć nasycenie maksymalne).

W CMYK nasycenie składowych wyraża się w procentach. Każdy składnik może być nasycony od 0 do 100%, a całkowita suma nasycenia farb wynosi 400%. Warto o tym pamiętać przygotowując pracę do druku, bo choć 400% nasycenie farb da taką czerń ciemniejszą niż bezksiężycowa noc, to czas schnięcia takiego wydruku będzie zbyt długi. Najczęściej warunki techniczne drukarni dopuszczają maksymalne nasycenie farb od 300-320%. Dzięki temu arkusz wypadający z maszyny drukującej jest na tyle suchy, że może wylądować na tym, który wypadł chwilę wcześniej. Gdyby arkusze były zbyt mokre, nadruk odbijałby się na nich i powodował sklejanie.

Nie świeci i mocy ma jakby mniej

Widzieliście kiedyś świecące wydruki? Pewnie tak. Mamy przecież farby fluorescencyjne, ale przyjmijmy, że to przypadek pomijalny w naszych rozważaniach. O ile nie mamy problemu z przeglądaniem Instagrama w ciemnym pokoju, o tyle książki już bez światła nie poczytamy. To dlatego, że składowe CMYK nie służą do wyświetlania obrazu. O ile nie będziecie mieć problemu z wyświetleniem książek z naszego portfolio na ekranie smartfona czy laptopa, o tyle kiedy zakupicie te pozycje w księgarni, ich czytanie bez światła nie będzie możliwe.

Choć plakaty są wydrukowane w CMYK
obraz na kinowym ekranie jest wyświetlany w RGB 🙂

Ilość możliwych do uzyskania barw w przestrzeni RGB łatwo policzyć. 256x256x256 daje ponad 16 milionów kombinacji. Dlatego w czasach raczkującej informatyzacji kuszono nas kartami graficznymi i monitorami, które mogą wyświetlić taką ilość kolorów. Kiedyś to było wielkie WOW! Dziś to nic nadzwyczajnego. Kto zastanawiałby się ile barw potrafi wyświetlić iPad skoro zdjęciom na nim wyświetlanym trudno cokolwiek zarzucić. Ale zapewniam Was, że i tak ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec wszystkich subtelności jakie daje wyświetlacz tabletu, bo  możliwość oka są ograniczone w kwestii rozróżniania kolorów.

W CMYKu (choć 100x100x100 niewątpliwie daje milion) ilość możliwości trudniej policzyć. Dlaczego? Po pierwsze wystarczy nam samo 100% nasycenie C, M i Y aby uzyskać na wydruku czerń. Czarna farb nie jest do tego w ogóle potrzebna. Po drugie, CMYK (bez K ta zasada nie obowiązuje) jest systemem redundantnym. Oznacza to, że ten sam kolor można uzyskać za pomocą różnych kombinacji. Po trzecie te same składowe wydrukowane na różnych materiałach będą wyglądały zupełnie inaczej, bo każdy papier (choć z CMYKa nie drukujemy tylko na papierze) ma inną grubość, chłonność, inny rodzaj faktury, itp.

plakat cmyk

Po lewej plakat do filmu serialu „Utopia” korzystający z przestrzeni RGB. Po lewej ten sam plakat ale zamieniony na CMYK. Zwróćcie uwagę na nasycenie koloru zielonego i żółtego.

Pomijając matematykę, najłatwiej dowieść, że CMYK pokazuje mniej kolorów przeprowadzając prosty eksperyment. Kiedy używając systemu RGB, utworzymy w programie graficznym obłędny projekt i zamienimy mu przestrzeń barwną na CMYK albo wydrukujemy go, kolory (jak to się w branży mówi) „siądą”. Dlaczego? O tym opowiemy w kolejnym odcinku.

Tymczasem zachęcamy do polubienia profilu studia dtpowiec.pl na Facebooku i na Instagramie, gdzie znajdziecie aktualne informacje dotyczące naszych projektów oraz najświeższe wpisy na blogu.

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz