Gamut

Mamy za sobą opowieść o RGB i CMYK. Ale przecież barwy to nie tylko to co widzimy na ekranie czy w druku. Cały otaczający nas świat jest kolorowy.

Co to takiego ten tytułowy gamut? Najprościej mówiąc, to suma wszystkich istniejących barw. Nie chodzi tylko o te wyświetlane przez monitory, komórki i te które widzimy w gazetach. Gamut to suma tego wszystkiego oraz naszych kredek, pisaków, farb, lasu, jeziora, łąki, itd. Innymi słowy to wszystkie barwy które jest w stanie zobaczyć człowiek.

Gamut

Gamut

Przestrzeń barwna RGB i CMYK to tak naprawdę jedynie skromny fragment tego wykresu (rysunek poniżej). I choć w dużym przybliżeniu można przyjąć, że obszar jaki zajmuje CMYK jest podobny do obszaru zajmowanego przez RGB to jednak obszary te znacznie się od siebie różnią. Innymi słowy, pewne barwy wchodzące w skład przestrzeni RGB nie występują w CMYK a to z kolei oznacza, że używając tylko czterech farb (CMYK) nie da się wydrukować wszystkiego, co możemy zobaczyć na monitorze (RGB). Stąd czasem biorą się nieporozumienia między studiem a Klientem, który nie został uświadomiony, że to co zostało mu zaprezentowane na monitorze nie zostanie wydrukowane, bo technicznie nie ma takiej możliwości. Dlatego studio dtpowiec.pl uparcie trzyma się zasady aby nie obiecywać gruszek na wierzbie i nie wysyłać Klientom projektów w kolorach „niemożliwych”.

Gamut

Gamut z zaznaczonymi obszarami obejmującymi zakres RGB i CMYK.

Druk na dopalaczach

Zabrzmi to jak zaprzeczenie tego co napisałem wcześniej ale w druku istnieją dopalacze pozwalające na wydrukowanie kolorów niedrukowalnych. Te dopalacze to kolory z wzornika Pantone. Jest to system identyfikacji kolorów opracowany przez amerykańską firmę Pantone Inc. W systemie tym każdy kolor jest opisany poprzez odrębny numer a kolory powstają poprzez zmieszanie 18 pigmentów. 18 zamiast 4 robi różnicę, prawda? Wśród pigmentów jest również biały i czarny. O ile w CMYK czarny również występuje, o tle biel uzyskujemy poprzez niezadrukowanie papieru, który najczęściej jest w białym kolorze.

wzornik kolorów pantone

Wzornik Pantone (zdjęcie pochodzi ze strony pantone.com)

Jeśli przeczytaliście poprzednie akapity, pewnie właśnie zdaliście sobie sprawę jakie to daje możliwości. We wzorniku Pantone są nie tylko te barwy, których nie uzyskamy drukując tylko z CMYKa. Mamy tam też kolory tak mataliczne jak lakier nowej Mazdy oraz wiele odcieni złota i srebra. I choć brzmi to jak bajka w rzeczywistości ma swoje ograniczenia. „Pantony” ciężko ze sobą mieszać. Nie jest to niemożliwe, ale efekt takiej zabawy będzie nieprzewidywalny bo nie ma możliwości podglądu takich eksperymentów na monitorze. Niestety, jeszcze nie skonstruowano takiego monitora, który potrafi wyświetlić całą paletę Pantone. No bo jak wyświetlić złoto, metalik czy kolory tak soczyste, że aż oczy bolą?

W systemie Pantone każdy kolor jest opisany poprzez odrębny numer a kolory powstają poprzez zmieszanie 18 pigmentów. 18 zamiast 4 robi różnicę, prawda?

Dlatego Pantony stosuje się jako aple (duże jednobarwne zadrukowane obszary). Taką aplę z Pantone łatwiej kontrolować w druku. Ma ona identyczne nasycenie na całej powierzchni, bo nie powstaje z czterech kolorów ale z jednego. Pantony stosujemy też tam gdzie chcemy dodać jakiś efekt, trudny do uzyskania w zwykłym druku, np. wspomniany wcześniej kolor złoty. Pantonów można używać również bardzo kreatywnie, zastępując nimi podstawowe składowe CMYK.  Efekt takich eksperymentów choć nieprzewidywalny bywa zaskakujący.

Kończąc

Tak na prawdę to o czym napisaliśmy powyżej i w poprzednich artykułach o RGB i CMYK, to jedynie niewielki fragment wiedzy jaką powinny dysponować osoby projektujące grafikę artystyczną czy użytkową, a także specjaliści zajmujący się drukiem. To ile wiemy o kolorach pozwala nam na ich większą kontrolę i nieustanne z nimi eksperymentowanie.

Jak zawsze, zachęcamy Was do polubienia profilu studia dtpowiec.pl na FaceBook’u oraz na Instagramie, gdzie znajdziecie aktualne informacje dotyczące naszych projektów oraz najświeższe wpisy z bloga.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz