POP w Arsenale

W poznańskim Arsenale dobiega końca wystawa o dwuznacznym tytule POP, na której mieliśmy okazję gościć. POP to Polska Okładka Płytowa, a tytuł nie dotyczy jedynie muzyki pop ani wyłącznie muzyki polskiej.

W murach Galerii Miejskiej możemy zapoznać się z historią okładek płytowych od lat 60. XX wieku do czasów współczesnych. To nie tylko podróż przez muzyczne wspomnienia ale też przez trendy, mody i techniki projektowania. Wszak przez pół wieku wiele zmieniło się w temacie designu i narzędzi wykorzystywanych przez twórców. W oczy rzuca się nie tylko różnorodność stylów, technik i warsztatu ale też to, że dany okres czy styl w muzyce nie determinuje konkretnych rozwiązań czy użytych technik. Na wystawie, poza świetnie wykorzystywaną fotografią czy detalizmem rysunkowym, odnajdziemy doskonałą typografię czy przeciwnie – kicz i bylejakość.

Okładka płytowa jest jednym z najpowszechniejszych nośników sztuki. Pomimo tego jest często marginalizowana. Szkoda, bo te niewielkie grafiki, będące jedynie drzwiami do kolejnej dziedziny sztuki – muzyki, mają niejednokrotnie sporo do powiedzenia, a ich rola nie kończy się na promocji płyty.

POP Polska Okładka Płytowa

POP Polska Okładka Płytowa

POP Polska Okładka Płytowa

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz