31 sierpnia obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. Warto przy tej okazji wspomnieć o jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie – o logo NSZZ Solidarność.

Znak powstał w 1980 roku podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej. Jego autorem jest grafik i ilustrator Jerzy Janiszewski. Inspiracją były malowane na murach napisy i hasła wyrażające solidarność ze strajkującymi. Choć jak Janiszewski wspomina na łamach Gazety Wyborczej, pierwotnie chciał wykorzystać motyw stoczniowej bramy. Ale okazało się, że nie wygląda najlepiej. Potem były próby z literami MKS (Międzyzakładowy Komitet Strajkowy). Wtedy żona pana Janiszewskiego zaproponowała, żeby z litery „K” wyprowadzić biało-czerwoną flagę. Jak wspomina autor, olśnienia doznał w nocy. Przy pomocy pędzla namalował czerwoną farbą napis „Solidarność” wraz z flagą wychodzącą z litery „N”. Znak zyskał aprobatę stoczniowców i żyje własnym życiem, aż do dzisiaj.

Jak czytamy na stronie internetowej NSZZ Solidarność, nazwa i znak graficzny stanowią dobro osobiste Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i jest chroniony prawnie.